Anksiyete;  yaşadığımız korku, kaygı, sıkıntı ve kötü bir şey olacakmış hissidir.  Kişi tehdit ya da tehlikeyle karşı karşıya kalacağını düşünürse huzursuzluk ve gerginlik yaşar. 

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte içsel bir tehlike ya da tehdit olarak algılanan bir durum karşısında ortaya çıkan endişe ve korkuyla birlikte fiziksel ver ruhsal belirtilerin bir arada görüldüğü bir duygu durumu olarak da tanımlanabilir.

Anksiyete belirtileri nelerdir?

Kişi kendini gergin, sinirli, huzursuz hissedebilir. Kötü bir şey olacakmış gibi hissettiği için paniğe kapılabilir. Kaygılarını kontrol etmekte güçlük çekebilir.  Günlük yaşamda bile odaklanmada güçlük yaşayabilir.

Kalp atışının hızlanması, terleme ve ellerde titreme gibi fiziksel belirtilere de yol açabileceği gibi, kişinin uyku problemleri yaşamasına sebep olabilir.

Mide rahatsızlıklarınızın sebebi anksiyete olabilir.

Anksiyete cinselliğinizi nasıl etkiler?

Anksiyete bozukluğu yaşayan bir insan yukarıda sözünü ettiğimiz hastalık semptomlarıyla uğraşırken cinsel işlevselliğini yitirebilir. Her an kötü bir şey olacak kaygısıyla yaşayan birey cinsellikte doyuma ulaşamayacağı gibi partnerine de bunu yaşatamaz.

Ayrıca anksiyete nedeniyle sertleşme problemi, vajinusmus, erken boşalma, kadında orgazm bozukluğu, cinsel tiksinti bozukluğu ve cinsel isteksizlik görülebilir.

Cinsel ilişki esnasında yaşanan anksiyetenin nedenleri nelerdir?

Cinsellikte yaşanan problemler anksiyetenin sonucu olabileceği gibi nedeni de olabilir.

Örneğin erkek bir danışan perfonmans anksiyetesi nedeniyle ereksiyon (penis sertleşmesi) sorunu yaşayabilir. Kadın bir danışan vajinasının acıyıp kanayacağı endişesiyle vajinusmus sorunuyla boğuşmak zorunda kalabilir.   

Kaygı artışına sebep olan psikiyatrik rahatsızlıkların neredeyse tümünde cinsellik olumsuz etkilenir.   

İşle ilgili kaygılar, evlilikte yaşanan sorunların oluşturduğu kaygılar, kişinin kendi bedeninin bir parçasını beğenmemesinin yarattığı kaygılar nedeniyle cinsellikte sorun yaşanabilir. Kaynağı ne olursa olsun anksiyete cinsel işlev bozukluklarına neden olur. Cinsellikte haz ve zevkin yerini endişe ve korku alır.

Cinsel ilişkide yaşanan anksiyetenin tedavisi mümkün müdür?

Bilişsel davranışçı terapileri, cinsel terapilerle birlikte kullanarak,  kişilerde anksiyeteye yol açan  düşünce kalıplarının değerlendirilmesi sonucunda, kişinin farklı davranış alışkanlıkları kazanmasına olanak sağlamak gerekir.

Eğer bu tür rahatsızlıkları yaşadığınızı düşünüyorsanız ve anksiyetenin seviyesi cinsel hayatınızı etkiliyorsa mutlaka bir uzmana başvurun.

0 cevaplar

Cevapla

Herkese açık bir yorum bırak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir