Cinsel Terapi

Cinsel terapi cinsellik  alanında eğitim almış deneyimli psikiyatrist ve klinik psikologların  cinsel sorunları olan birey veya çiftlere uyguladıkları terapi modelidir.

Cinsel sorunların sebepleri nelerdir?

Cinsel sorunların sadece yüzde biri bedensel faktörlere dayanır.

Cinsellikle ilgili yaşanan sorunların neredeyse bütünü psikolojik kökenlidir. Hem kadında hem erkekte cinsel problemlere sıkça rastlanır.

Cinsellikte edinilmiş kötü tecrübeler, aile baskısı ve tutumları,  öğrenilmiş yanlış bilgiler cinsel sorunların ortaya çıkmasına zemin hazırlar.

Çoğunluk cinsel sorunları görmezden gelmeye, yok saymaya çalışır. Tedavi olmak istemez. Durumu konuşmak, kabul etmek zor gelir. Zamanla cinsellikte yaşanan sıkıntılar cinsel işlev bozukluklarına, cinsel problemlere yol açar.

Kadın cinselliği pasif olarak yaşar. Beraberlikte  kadın isteksiz olsa da cinsel ilişkiyi yaşayabilir. Cinsel isteksizlik yüzünden cinsel doyuma ulaşması mümkün olmaz. 

Kadında görülen herhangi bir cinsel problemin kaynağı sadece kadının kendisi değildir. Erkeğin kadına olan davranış ve tutumları kadındaki cinsel problemin çözümünde oldukça önemlidir.

Normal şartlarda seks doğal bir süreçtir. Daha önce hiç cinsel birlikteliği olmamış bir kişi günü geldiğinde cinselliği doğal sürecinde yaşar.

Türkiye’de hem kadınlar hem de erkekler cinselliği konuşmaktan çekinirler. Kadınların cinsel isteği, erkeğine duyduğu sevgi ve beğenilme arzusuyla artar.

Cinsel isteksizliğe kadınlarda daha çok rastlanmaktadır.

Cinsel sorunlar için çözüm yolları

    Cinsel sorunları çözmek çiftler arasında anlamlı bir bağ oluşturur.

İlişkide cinsel sorunları çözmek isteyen çiftler kolayca çözüme ulaşır. Böylece gelecekte yaşayacakları iletişim problemlerinin, çatışmaların önüne geçmiş olurlar. 

Cinsel terapi sürecinde eşler birbirine anlayışlı davranmalıdır. Tedaviye eşinin baskısıyla başlamış kişilerin sorunu çözmesi pek mümkün değildir.

Psikolojik kökenli nedenlerin ortadan kaldırılması için kişinin kendini hazır hissetmesi, kendine güvenmesi, sıkıntının farkında olması gerekir.

Cinsel hayatlarında sorun yaşayan insanların büyük çoğunluğu durumu kabullenip, hayatlarına devam etmeye çalışırlar. Ancak ileride depresyon, iletişim problemleri, tahammülsüzlük, unutkanlık, halsizlik gibi sorunlarla karşılaşırlar.

Fazla kilo, ağız ve diş sağlığı, diyabet,  romatizma gibi hastalıkların tedavisini geciktirmemek  de cinsel hayatta yaşanan sıkıntıların giderilmesine yardımcı olur.

Kadınlarda sık görülen cinsel problemler

Cinsel ilişkiye girememe, Vajinismus

Orgazm olamama

Cinsel tiksinti

Cinsel isteksizlik

Erkeklerin karşılaştığı cinsel problemler

Erken boşalma

Cinsel isteksizlik

Ereksiyon olamama (Sertleşme sorunu)

0 cevaplar

Cevapla

Herkese açık bir yorum bırak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir